8-15 maja, Tydzień Bibliotek w BCG

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w bibliotekach jednostek organizacyjnych UAM w Poznaniu

8-15 maja 2024

13–15 maja – 9:00-14:00, Kiermasz Książek „Cegiełka dla Ukrainy” (Kampus Morasko).

Dochód zostanie przekazany na konto UAM dedykowane pomocy rodzinom z Ukrainy.

Biblioteka Collegium Geographicum

Bogumiła Krygowskiego 10 (Kampus Morasko)

Od 8 maja –

mini wystawa „Praca w bibliotece wczoraj i dziś”;

„Klimat jest ważny! Stwórz klimatyczny kącik do czytania w swoim domu z kwiatkami z BCG” – kolejna edycja akcji rozdawania sadzonek roślin na WNGiG.

10 maja – 11:00, Piotr Krawczyk, warsztat „Jak korzystać ze zbiorów map współczesnych i archiwalnych w BCG. Wyszukiwanie, zamawianie i korzystanie z map – prezentacja wybranych zasobów”.

13 maja – 17:00, Paula Krajewska, warsztat „Jak się nie zgubić bez GPS (Mapy i plany pomocne podczas wycieczek i zwiedzania Wielkopolski)”.

14 maja – 17.00, Piotr Krawczyk, warsztat „Jak czytać mapy? Mapa bogatym źródłem informacji o środowisku w czasie i przestrzeni. Dla turystów, pasjonatów, studentów i nie tylko”.

15 maja – 11.00, Paula Krajewska, „Ożywiony Żurawiniec”. Spacer po Lasku Piątkowskim z przewodnikiem.

Biblioteka Collegium Historicum

Uniwersytetu Poznańskiego 7 (Kampus Morasko)

Od 8 maja – wystawa „Historie o czekoladzie – Goplana”.

8 maja – 10:00, Lucyna Leśniak, warsztat „Gdy poczujesz zew biografa, czyli jak i gdzie szukać informacji (Studium przypadku)”.

9 maja – 11:00, Mateusz Frankiewicz, warsztat „Jak szybko i sprawnie, czytać artykuł naukowy”.

10 maja – 10:00, Mateusz Frankiewicz, warsztat „Zaprezentuj się, czyli jak mówić interesująco na prezentacjach”.

13 maja – 10:00, Hanna Nizińska, warsztat „Muzyka jest interdyscyplinarna. Od katalogu bibliotecznego po Europeane”.

14 maja – Dzień Gier Planszowych w Sali Głośnej.

Biblioteka Filologiczna NOVUM

Aleja Niepodległości 4

8 maja–30 czerwca – wystawa „Rzeczy znalezione w książkach”; wystawa „Zakładki ze zbiorów pracowników BFN”.

8 maja – 9:00, Lucyna Drajewska, „Jak prawidłowo sporządzić bibliografię i przypisy”.

9 maja – 17:00, spotkanie z Natalią Kołaczek, skandynawistką, tłumaczką, autorką książki I cóż, że o Szwecji.

10 maja – 10:00, „Wokół Wieży Eiffla”. Wizyta przedszkolaków.

14 maja – 11:00-13:00, warsztaty dla bibliotekarzy „Ceremonia parzenia i picia tradycyjnej japońskiej herbaty”.

Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie

Kostrzewskiego 5-7, Gniezno

8 maja – 11:00, wernisaż wystawy „Po tamtej stronie lustra”. Grafiki Kazimierza Wiśniaka do poezji Sławomira Krzyśki oraz występ skrzypcowy Sary Powagi. Wystawa otwarta do 30 czerwca.

9 maja – 10:00, Maria Cierpiszewska, warsztat „Powiemy, jak? Wyszukiwanie informacji i korzystanie z katalogów”.

Biblioteka Studium Językowego UAM

Grunwaldzka 6

Od 8 maja – wystawa grafiki warsztatowej autorstwa Krzysztofa Janczaka „Czas przestrzeni”.

Biblioteka Wydziału Chemii

Uniwersytetu Poznańskiego 8 (Kampus Morasko)

24 kwietnia–24 czerwca, wystawa „Wiosenne inspiracje”. Maria Gostylla-Pachucka, gobeliny i akwarele. Hol przy bibliotece.

Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej

Fredry 10

8–30 maja – wystawa zakładek do książek (autor Magdalena Jankowska).

Biblioteka Collegium Mathematicum

Uniwersytetu Poznańskiego 4 (Kampus Morasko)

8–15 maja (i do końca czerwca) – wystawa o malarzu i matematyku Leonie Chwistku.

Biblioteka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Uniwersytetu Poznańskiego 5 (Kampus Morasko)

8–15 maja – wystawa „Znalezione w książkach”.

9 maja – 10:00, Barbara Liszkiewicz i Anna Stachowiak, warsztat „Odkryj moc wiedzy. Skuteczne poszukiwanie i wykorzystanie źródeł informacji”.

Biblioteka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu

Nowy Świat 28–30, Kalisz

9 maja – 11:30, Monika Kościelniak i Bartosz Kujawiński, warsztat „Katalogi nie gryzą. O tym jak skutecznie szukać informacji”.

Ośrodek Kultury Austriackiej – Biblioteka Austriacka

Zwierzyniecka 7

13 maja – 18.00, spotkanie autorskie z Radkiem Knappem, autorem austriackim polskiego pochodzenia. Prowadzenie: Anna Szewczuk. Spotkanie w języku polskim. Współorganizator: Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać w organizujących je bibliotekach.